Projektowanie gabinetów fizjoterapii

Jak powinien być wyposażony gabinet fizjoterapii?

gabinet fizjoterapii

Projektowanie gabinetów fizjoterapii jest nie lada wyzwaniem. Konieczne jest zadbanie o estetykę, idealną czystość i sterylność oraz spełnienie formalnych wymogów nakładanych m.in. przez Sanepid. Nie można zapomnieć także o potrzebach pacjentów, ich komforcie, bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu. Jak zatem uzyskać funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu czystości i schludny gabinet fizjoterapii? Najlepiej będzie zlecić zaprojektowanie i wyposażenie gabinetu profesjonalistom.

Jak powinien być wyposażony gabinet fizjoterapii?

Gabinet fizjoterapii musi przede wszystkim znajdować się w lokalu, spełniającym szereg wymagań: dojazdy i dojścia dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do obiektu, poręcze i uchwyty w węzłach sanitarnych, min. jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne, dźwig i inne urządzenia techniczne w przypadku budynku wielokondygnacyjnego dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury drzwi wejściowe do budynku i gabinetu powinny mieć min. 0,9 m szerokości i 2 m wysokości. Z kolei wysokość progów nie może przekraczać 20 mm. Na liście obowiązkowego wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego znajdują się elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie zmiennym polem elekromagnetycznym i magnetycznym oraz ultradźwięki.

W przypadku gabinetu przeznaczonego do zabiegów fizykoterapeutycznych, powinien on być wyposażony w zestawy do elektroterapii z osprzętem, do biostymulacji laserowej, do magnetoterapii i do ultradźwięków oraz w lampę IR lub IR/UV. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, potrzebne będą: wanny do masażu wirowego kończyn, zestaw do kriostymulacji, urządzenie do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej, aparat emitujący pole magnetyczne wysokiej częstotliwości, przenośne zestawy do elektroterapii i do biostymulacji laserowej, stół i drabinki rehabilitacyjne, materace gimnastyczne i cykloergometry.

Prywatny gabinet do fizjoterapii

Dobrze zaprojektowany gabinet fizjoterapii przyciągnie rzesze pacjentów. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dobrać specjalistów i zainwestować w wysokiej klasy urządzenia, dzięki którym oferta zostanie wzbogacona o najskuteczniejsze metody leczenia. W przypadku prostego gabinetu o niedużej powierzchni, wystarczy umiejętnie rozplanować dostępną przestrzeń na stół do terapii, stoliki z urządzeniami do fizjoterapii, dodatkową łazienkę i toaletę oraz na przebieralnię. Przy większym metrażu można dodatkowo przeznaczyć osobne pomieszczenie do kinezyterapii, na sprzęt fitness czy wirówki do hydroterapii. Meble i podłogi w gabinecie fizjoterapii muszą być wykonane z materiałów umożliwiających ich łatwe mycie i dezynfekcję. Kluczową kwestą jest zadbanie o bezpieczeństwo, intymność i komfort pacjentów oraz o ciekawe detale, które pozwolą odstresować się przed zabiegiem.