Projektowanie gabinetów stomatologicznych

Nowoczesny i dostosowany do potrzeb pacjentów projekt wnętrz gabinetów stomatologicznych

gabinet stomatologicznyDobrze zaprojektowany gabinet stomatologiczny jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Powinien on być nie tylko zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi, ale także estetycznie i profesjonalnie się prezentować. Wszytko to wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach klienta. Z całą pewnością warto zatem powierzyć zadanie zaprojektowania funkcjonalnego i gustownie urządzonego gabinetu kompetentnej osobie. Dzięki temu można znacznie szybciej uzyskać odbiór Sanepidu i otworzyć swoją placówkę lekarską oraz zapewnić pacjentom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Klient zadowolony, to klient który wraca i staje się mobilną formą reklamy dla firmy.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych - powierzchnia gabinetu i niezbędne pomieszczenia

W przypadku gabinetów stomatologicznych ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 12 m2. Każdy następny fotel stomatologiczny w gabinecie wymaga zwiększenia powierzchni o kolejne 8 m2. Jeśli chodzi zaś o wysokość pomieszczeń, to nie mogą one być mniejsze niż 3,1 m. Dzięki temu wnętrza będą przestronne i będzie można liczyć na komfort podczas wykonywania swoich obowiązków. W lokalu przeznaczonym do praktyki lekarskiej powinny zostać wydzielone następujące pomieszczenia: poczekalnia, recepcja/rejestracja, toalety dla pacjentów i personelu, gabinet dla lekarza oraz pomieszczenie socjalne. Pacjenci potrzebują także pomieszczenia, w którym będą mogli zostawić swoje wierzchnie okrycia. Warto również zadbać o dodatkowe pomieszczenie, w którym można będzie składować niepotrzebne w danej chwili akcesoria i narzędzia dentystyczne.

Nowoczesny i dostosowany do potrzeb pacjentów projekt wnętrz gabinetów stomatologicznych

W gabinecie stomatologicznym palącą kwestią jest zachowanie czystości i sterylności, dlatego też najlepszym wyborem są meble wykonane z tworzyw, które można szybko i z łatwością zdezynfekować. Powinny one być również wyposażone w nóżki czy też zawieszone na ścianach, co sprzyja utrzymaniu całej powierzchni gabinetu w sterylnej czystości. W celu jak najlepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni, warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar. Nie można również zapomnieć o dostosowaniu wnętrz do potrzeb osób niepełnosprawnych. Konieczne jest wówczas wyposażenie gabinetu w podjazd czy windę oraz zadbanie o to, aby szerokość drzwi była nie węższa niż 95 cm. Wówczas możliwe będzie korzystanie z usług praktyki lekarskiej także przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Ważne są także ciekawy design, kolor i kształt. Aranżacja wnętrza gabinetu powinna być spójna. Powierzchnia podłogi w gabinetach stomatologicznych powinna być wykonana z materiałów łatwo zmywalnych, odpornych na środki chemiczne, antypoślizgowych i niechłonących preparatów organicznych. Świetnie sprawdzają się w gabinecie stomatologicznym płytki ceramiczne i grysowe oraz linoleum i wykładzina kauczukowa. Jeśli chodzi o kolory, to najlepiej sprawdzają się w recepcji i poczekalni kolory w ciepłych tonacjach, a w gabinecie barwy sprawiające wrażenie starannej czystości w postaci błękitu, zieleni czy fioletu.

Architektura i uprawnienia LAKO mr studio Fotografia Finanse